DRUŻYNA IPA RADOM NA 50 OGÓLNOPOLSKIM RAJDZIE GÓRSKIM SZLAKAMI OBROŃCÓW GRANIC

 

W dniach 11-17 czerwca 2023 r. odbył się 50 Ogólnopolski Rajd Górski Szlakami Obrońców Granic. Celem rajdu było uczczenie pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy poległych w obronie granic państwowych, zapoznanie się z warunkami i terenem służby komisariatów Straży Granicznej Baligród i Komańcza (1928-1939) oraz strefą działania Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza utworzonego w 1939 r.

 

Oprócz zgłębiania tajemnic historii, doskonalenia umiejętności uprawiania kwalifikowanej górskiej turystyki pieszej, propagowania zasad bezpieczeństwa w ciężkim, górskim terenie, bardzo ważne było promowanie pozytywnego wizerunku funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji, Wojska Polskiego i wszystkich środowisk mundurowych biorących udział w tym rajdzie.

 

Punktacji podlegało 16 zgłoszonych drużyn, w tym drużyna IPA Region Radom, której kierownikiem była niżej podpisana, na co dzień policjantka Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Każdy dzień wypełniony był licznymi trasami oraz konkursami. Uczestnicy rajdu pokonywali od 18 do 23 km. Każda z drużyn zdobyła wiele szczytów, z których najwyższym był Jasło (1146 m n.p.m.). Po drodze był też Rezerwat Gołoborze i Zwięzło, Dolina Rabiańskiego Potoku, Przełęcz Nad Roztokami, Cisna. Uczestnicy mieli także możliwość przejazdu Bieszczadzką Kolejką Wąskotorową na trasie Majdan – Balnica – Majdan, która w 1992 roku została wpisana do rejestru zabytków.

 

Każdego dnia odbywały się odprawy, podczas których sędziowie skrupulatnie oceniali wszystkich uczestników, zarówno pod względem przygotowania się na szlak, jak i posiadania niezbędnych akcesoriów, tj. dobrze wyposażonej apteczki, zapasu żywności i wody, ubrań na każdą pogodę według Dekalogu Turysty Górskiego, proporca drużyny i specjalnych emblematów. Podczas rajdu punktacji podlegała wiedza obejmująca teren rajdu, historię turystyki, informacje dotyczące Straży Granicznej i Policji. Odbył się również konkurs z topografii terenu, konkurs strzelecki, a przy ognisku konkurs piosenki turystycznej. W konkursie piosenki drużyna IPA zdobyła wyróżnienie za utwór Bieszczadzki Trakt, który z harcerskim pozdrowieniem od Drużyny Cieni oraz w mundurze wykonała drużynowa harcerka. Zwycięstwo w konkursie strzeleckim z broni pneumatycznej przypadło kierowniczce drużyny IPA Radom. Zdobyty puchar z dumą prezentuje się w pokoju służbowym KWP i przypomina o przyszłorocznych zawodach, w których też weźmie udział.

 

W tym roku nie udało się zdobyć nagrody głównej, czyli statuetki przechodniej „Pogranicznika”, ale sam udział w rajdzie, możliwość integracji z funkcjonariuszami innych służb mundurowych, sprawdzenia się w trudnym, górskim, błotnistym terenie, to już duże osiągnięcie dla całej drużyny. Warunki były trudne, deszcz i zimno, za wyjątkiem jednego słonecznego dnia. Przydały się więc zimowe rękawiczki i czapki, nie tylko te z daszkiem, nie mówiąc o ciepłych ubraniach.

 

Bieszczady są pełne magii, przyciągają swoim urokiem, nie dają o sobie zapomnieć. Są piękne
i dzikie jednocześnie. Podczas wędrówki jedna z drużyn zaobserwowała ślady niedźwiedzich łap. Bo tutejsze tereny to miejsce występowania niedźwiedzi, wilków i rysi. Warto też wspomnieć, że okolice Cisnej, przez którą wiódł jeden ze szlaków, należały do rodziny znanego pisarza Aleksandra Fredry, który pobyt tutaj opisał w swoich pamiętnikach „Trzy po trzy”. W Bieszczadach Zachodnich kręcono również zdjęcia do serialu Wataha, a ciekawostką jest, że po emisji serialu Straż Graniczna zanotowała zwiększoną ilość kandydatów do służby.

 

Wzajemna pomoc podczas rajdu, przyjazna atmosfera i zdyscyplinowanie na szlaku pozwoliły zapomnieć o wszelkich bezpjatnikach, didkach, upiorach i biesach, które według legend sieją postrach wśród tutejszych Bojków (górali bieszczadzkich). Niezapomniane wrażenia ze szlaków, na których pozostały krew, pot i łzy, stanowią pamiątkę wspólnego rajdu w obronie pamięci tych, którzy oddali życie za naszą piękną Ojczyznę. W ten sposób oddano im honor.  

 

Tekst/zdjęcia: asp. Edyta Sułkowska

 

 

  

  • Edyta4
  • Edyta3
  • Edyta2
  • Edyta5
  • Edyta1
  • Edyta6
Copyright 2024 IPA Mazowiecka Grupa Wojewódzka. All Rights Reserved.
Joomla themes by Hostgator coupon