RELACJA Z WYCIECZKI NA MALTĘ

 

W grudniu 2022 roku otrzymaliśmy od kolegów z Regionu IPA Kraków zaproszenie do uczestnictwa w wycieczce na Maltę, organizowaną w październiku 2023 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Policji w Krakowie za pośrednictwem Biura Turystyki Zagranicznej PTTK w Krakowie.

2 października 2023 r. nasza 7-osobowa grupa zameldowała się na lotnisku w Balicach i po spotkaniu z pozostałymi uczestnikami wycieczki – „ipowcy” z Krakowa, Nowego Targu i emeryci policyjni - polecieliśmy na Maltę.

Republika Malty obejmuje 3 zamieszkane wyspy - Maltę, Gozo (Ghawdex) i Comino (Kemmuno), leżące pośrodku Morza Śródziemnego, pomiędzy Sycylią a Tunezją. Malta była zasiedlona już w neolicie, a najstarsze ślady ludzkiej bytności pochodzą z IV tysiąclecia p.n.e. Z racji swojego położenia geograficznego była najeżdżana i opanowywana przez Fenicjan, Greków, Kartagińczyków, Rzymian, Bizantyńczyków, Arabów, Normanów. Później rządy sprawowali joannici, Francuzi, a w końcu Brytyjczycy. Ostatecznie w 1974 roku Malta uzyskała niepodległość, a w roku 2004 została członkiem Unii Europejskiej.

Malta oferuje wiele - zwiedzanie miejsc historycznych, atrakcyjnych plenerowo czy też miejsc wypoczynku. Podczas naszego sześciodniowego pobytu staraliśmy się zwiedzić jak najwięcej, a jednocześnie wypoczywać - i chyba nam się to udało.

Naszą bazą był hotel Bella Vista w St. Paul, skąd wraz z opiekunem grupy z ramienia BTZ PTTK – Sławkiem, pod kierownictwem naszych pilotów – rezydentów - Tadeusza i Roberta, wyruszaliśmy na codzienne eskapady. Przekazywali nam oni mnóstwo informacji o Malcie, jej historii, zwiedzanych miejscach, a także wiele ciekawostek i przydatnych informacji.

Zwiedziliśmy Birgu i stolicę Malty La Vallettę z Pałacem Wielkich Mistrzów, Ogrodami Barraka, ruinami Royal Opera, pomnikiem Jana de LaVallette (założyciela Malty) i konkatedrą św. Jana, której bogate wnętrze ukrywa m.in. obrazy Caravaggia – ze „Ścięciem św. Jana Chrzciciela” na czele.

W wiosce rzemieślniczej, na dawnym brytyjskim lotnisku wojskowym, oglądaliśmy procesy wytopu przedmiotów z kolorowego szkła i wyrobu srebrnej biżuterii. Byliśmy w Rabacie i Mdinie, w Katakumbach św. Pawła, a potem pływaliśmy łódkami motorowymi oglądając Błękitną Grotę i okoliczne klify.

Jeden dzień poświęcony był zwiedzaniu wyspy Gozo. Popłynęliśmy rejsowym promem i zwiedzaliśmy podstawowe atrakcje Gozo, w tym saliny Salt Pans, pozostałości po Azurowym Oknie. Opalaliśmy się w Ramla Bay. Na Maltę wracaliśmy szybkimi łodziami motorowymi, zatrzymując się w bardziej atrakcyjnych miejscach wybrzeża.

Wycieczkowym katamaranem popłynęliśmy na wyspę Comino, gdzie cały dzień spędziliśmy na opalaniu, pływaniu w Błękitnej Lagunie. Można było też skakać do wody z pokładu łodzi, która dwa razy kotwiczyła na pełnym morzu, a z dolnego pokładu oglądać podwodne życie.

Ostatni dzień naszych eskapad to pobyt w wiosce Marsaxlokk z malowniczym portem rybackim i dużym targowiskiem. Potem pływaliśmy gondolami po porcie Valletty i podziwialiśmy od strony morza jej historyczne mury obronne i umocnienia. Następnie pojechaliśmy do Mellieha, gdzie obejrzeliśmy Popeye Village, malowniczą wioskę wybudowaną na potrzeby filmu o słynnym piracie Popeyu, którego protoplastą – według naszego pilota – był Polak - Frank „Rocky” Fiegel. Posiedzieliśmy trochę na plaży i zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej w Mellieha i Grotę Madonny z podziemną kaplicą.

Próbowaliśmy spotkać się z „ipowcami” z Malty. Nie udało się doprowadzić do oficjalnego spotkania, za to kilkukrotnie dochodziło do spontanicznych spotkań z policjantami maltańskimi.

 

Tekst: Romuald Szczęsnowicz, Zbigniew Baran

Zdjęcia uczestników wycieczki

 

   

  • Malta_1
  • Malta_4
  • Malta_3
  • malta_5
  • Malta_2
Copyright 2024 IPA Mazowiecka Grupa Wojewódzka. All Rights Reserved.
Joomla themes by Hostgator coupon